Ktoś zapytał czy lepiej w aucie zastosować blokadę skrzyni biegów czy dobry autoalarm. Pomyślałem, że jedno i drugie, ale po chwili zastanowienia postanowiłem, że o tym napiszę. Może od razu się przyznam, że jestem fanem techniki i elektroniki samochodowej, więc moje zdanie jest nieco subiektywne. Mimo to postaram się uczciwie opisać za i przeciw zabezpieczeń samochodowych.

 

Zabezpieczenia mechaniczne samochodu kojarzą mi się z poprzednią epoką, choć i one ewoluowały.

Mimo zmian konstrukcyjnych dalej trzeba je rozblokowywać takim czy innym mechanicznym kluczykiem. A więc mało wygodnie, bo o ile samo zabezpieczenie w nowoczesnych blokadach drążka zmiany biegów, odbywa się przez wciśnięcie bolca blokady, to już otwarcie wymaga celowania kluczykiem w zamek i mechanicznego ruchu. O starszych rozwiązaniach których coraz mniej na rynku, wspomnę tylko że blokowanie skrzyni również było uciążliwe. Czy jeśli na chwilę wyskoczę do sklepu lub biura będzie mi się chciało zabezpieczać auto? A słyszałem opowieści, że samochód zginął w ciągu 5 minut jak tylko ktoś na chwilkę wszedł do domu. Nie zdradzę chyba wielkiej tajemnicy i każdy średnio doświadczony złodziej wie, że wystarczy wcisnąć pedał sprzęgła, aby odjechać na holu z mechaniczną blokadą skrzyni biegów. Sposobów jest więcej, ale nie o tym miałem pisać.

 

 Zabezpieczenia elektroniczne, to krzyk nowoczesności, w której niektórzy się gubią.
Niemniej dobrze (skrojony), dobrany system alarmowy potrafi ochronić samochód. Autoalarm jak sama nazwa wskazuje, musi alarmować oraz informować otoczenie o próbie włamania i kradzieży. Bardzo dobrze jest gdy alarm prócz sfrustrowanych sąsiadów gotowych rzucić doniczką w szybę (może trafią złodzieja) poinformuje również nas samych, czyli właściciela. Dlatego coraz większą furorę robią wszelkiego rodzaju powiadomienia, czy to radiowe na pilota, lub GSM na telefon komórkowy. Dobrej klasy autoalarm prócz alarmowania również oferuje funkcję blokady elektrycznej. Funkcja popularnie zwana immobilizerem, prawidłowo zainstalowana, skutecznie wydłuża czas (niekiedy wręcz uniemożliwia) uruchomienia silnika. Dużą zaletą zabezpieczenia elektronicznego nad zabezpieczeniem mechanicznym jest zdalne sterowanie. Łatwe, szybkie i przyjemne a do tego bezpieczne, gdyż wszystkie obecnie proponowane zabezpieczenia posiadają piloty generujące szyfrowany zmienny kod. Bardzo ważne jest, aby system alarmowy montował fachowiec z doświadczeniem, gdyż tu leży większa część skuteczności zabezpieczenia. Najlepszy autoalarm, który można będzie wyciągnąć ręką z za kolumny kierowniczej lub z za dywanika nic nie będzie wart.

 

Małe spostrzeżenie. Od wielu osób słyszę, że auto ma już fabryczny immobilizer (blokadę).

I bardzo dobrze, bo świetnie ona chroni przed amatorami, ale fabryczne zabezpieczenie ma jedna wielką wadę; jest fabryczne i każdy złodziej specjalizujący się w danej marce, wie na co ma być przygotowany.

 

Podsumowanie

– Nie ma 100% zabezpieczeń – i dobrze bo co by było jak byśmy zgubili ostatnią parę kluczy 

– Dobre zabezpieczenie samochodowe ma maksymalnie wydłużyć czas kradzieży a w międzyczasie alarmować

– Złodziej musi szybko dokonać kradzieży i nie może pozwolić sobie na grzebanie przy aucie

– Złodziej kalkuluje, jak ma do wyboru auto zabezpieczone i nie zabezpieczone to wybierze to drugie

– Zabezpieczenie mechaniczne, łatwo sprawdzić poprawność montażu, ochroni przed niewyspecjalizowanym złodziejem, kłopotliwe uzbrajanie i rozbrajanie, nie  alarmuje

– Zabezpieczenie elektroniczne, trudno sprawdzić poprawność montażu, ochroni przed szeroką grupą złodziei, łatwe uzbrajanie i rozbrajanie, alarmuje otoczenie oraz właściciela, czasem denerwuje sąsiadów.

havranek

 

Jak zabezpieczyć samochód przez kradzieżą? Znajdziesz odpowiedź tu -> KLIKNIJ

 

Możemy Ci też pomóc w wyborze alarmu samochodowego, zapraszamy do kontaktu
22 663 47 58
info@sklephadron
Krasińskiego 59, Warszawa