info

Czego się tu dowiesz

Na stronach dobryalarm.pl znajdziesz
rzetelne opisy markowych systemów
zabezpieczeń pojazdów.
Sprawdzisz jakie zabezpieczenie pasuje
do Twojego samochodu i wiele więcej

wiecej

Start

Zaloguj się :

Hasło :

Proxima Zero_GHz

pasek

Zero GHz – tak nazywa się nowy immobiliser marki Proxima zaproponowany instalatorom latem 2010 roku.

Intrygująca nazwa sprowokowała mnie do jej rozszyfrowania i sprawdzenia urządzenia pod kątem użyteczności i skuteczności.

Wyjmując urządzenie z pudełeczka, nasunęła mi się niemal natychmiast myśl, że w nazwie brakuje jeszcze słowa piko albo mini. W ręku trzymałem bowiem chyba najmniejszy bezobsługowy immobiliser świata….. no może lekka przesada, ale na pewno najmniejszy jaki widziałem w życiu. Cieniutka czarna obudowa z wygrawerowanym logo Proxima, miała skrywać najnowszą technologię w dziedzinie zabezpieczeń.
Z tej owej najnowszej technologii wychodziło niepokojąco mało kabelków co poddawało w wątpliwość skuteczność zabezpieczenia i zarazem sugerowało prostotę montażu.

Przeglądając schemat montażowy, zwraca uwagę fakt że
immobiliser Proxima Zero GHz nie posiada stałego zasilania +12V.
Ściślej rzecz ujmując, immobiliser dostaje napięcie tylko w momencie włączenia stacyjki, czyli podczas jazdy.
Podczas postoju, gdy silnik nie pracuje, żadne zasilanie nie dochodzi do urządzenia, dzięki czemu nie pobiera ono żadnego prądu, dosłownie ZEORO poboru prądu podczas postoju.
Takie rozwiązanie przynosi jeszcze jedną korzyść, mianowicie upraszcza montaż.
Małe wymiary które pozwalają na wciśnięcie blokady w niedostępne miejsca samochodu, prosty montaż dzięki ograniczonej liczbie kabli i zerowy pobór prądu podczas postoju, to cechy które docenią nie tylko instalatorzy zabezpieczeń samochodowych ale przede wszystkim motocyklowych.
Dobre zabezpieczenie powinno być skuteczne, i jak najbardziej wydłużyć czas kradzieży lub ją wręcz uniemożliwić.
Coś co jest tak małych rozmiarów, wpuszczone gdzieś głęboko i na dodatek nie pobierające prądu, musi być zmorą dla złodzieja, ciężkie do wykrycia oraz dezaktywacji.

Immobiliser Proxima Zero GHz


Kolejną innowacją jaką proponuje marka Proxima, jest a właściwie są identyfikatory.
Niezwykle cienkie, pracujące na wysokiej częstotliwości 2,4GHz i wykorzystujące dwustronną komunikację z centralką.
Dwoma głównymi problemami w tego typu rozwiązaniach, czyli immobiliserach bezobsługowych, jest komunikacja między identyfikatorem a centralką, (konkretnie stabilność i wyeliminowanie zakłóceń), oraz żywotność baterii. Niestety jedno drugie nieco wyklucza, gdyż nadając z większą mocą szybciej zużywamy baterie a nadając z mniejszą mocą, sygnał bardziej podatny jest na zakłócenia. W tym miejscu, należało by podkreślić że częstotliwość 433,8 MHz na której pracują piloty przeróżnych zabezpieczeń, jest dość zaśmiecona, gdyż wykorzystują ją różnego rodzaju nadajniki zdalnego sterowania. Ponadto identyfikator który generuje kod 24 godziny na dobę, tym bardziej wyczerpuje źródło zasilania i narażony jest na zeskanowanie oraz skopiowanie.

W nowym urządzeniu Proxima, rozwiązano te problemy za pomocą częstotliwości na której pracują identyfikatory (2,4GHz), oraz dwustronnej komunikacji. Identyfikator odpowiada kodem tylko wtedy gdy jest w zasięgu i „widzi” się z centralką. Gdy włączymy zapłon i centralka immobilisera Zero GHz dostanie zasilanie, wysyła impuls aktywujący identyfikator, a ten w odpowiedzi wysyła unikalny kod autoryzujący. Pasmo 2,4GHz jest mniej zajęte przez inne nadajniki, czego efektem jest stabilna komunikacja spotęgowana większą mocą nadajnika zaoszczędzoną podczas gdy jest on poza zasięgiem centralki.


Instalacja Immobilisera Zero GHz nie powinna stanowić problemu nawet dla mało doświadczonego instalatora. To w końcu podłączenie raptem czterech kabelków. Ale obejście tego zabezpieczenia zabierze sporo czasu nawet doświadczonemu złodziejowi.
Jestem przekonany że poddawana na początku w wątpliwość skuteczność tego urządzenia jest na bardzo wysokim poziomie i polecam to maleństwo każdemu właścicielowi pojazdu.


Więcej o Proxima Zero GHz na:
http://www.sklep.hadron.pl/product-pl-3488-Mot-Proxima-ZeroGHz.html

Wybierz Alarm

pasek2

Marka :


Model :


Rocznik :

Współpraca

HADRONlokalizowaniegpsCarControl stopka

Kontakt Alarmy