Niedoceniane maleństwo

Czujnik przechyłu i położenia jest niezwykle przydatnym akcesorium w arsenale zabezpieczeń pojazdów. Jednak według mojego doświadczenia jest stosunkowo rzadko wykorzystywany przez właścicieli czterech kółek. Może dlatego że jest mały, niepozorny a kosztuje kilkadziesiąt PLN i może sprawiać wrażenie że się przepłaca. A może dlatego że nie do końca zdajemy sobie sprawę jak działa i jak podnosi skuteczność zabezpieczenia.

Nowy Tilt Sensor
Okazję do zmiany postrzegania czujników przechyłu będzie miał nowy model DTS3D od Guardial, z aż trzy osiowym sensorem przyspieszenia ziemskiego.

Po co jest czujnik przechyłu ?
Autoalarmy standardowo reagują, za sprawą fabrycznych wyłączników krańcowych, na otwarcie drzwi i za sprawą popularnych, ultradźwiękowych czujników ruchu, na …… tak na ruch wewnątrz. Niestety czujnik ruchu ani wyłącznik krańcowy nie zareaguje na próbę wciągnięcia pojazdu na lawetę, próbę holowania czy lewarowania w celu kradzieży koła.

Zobacz alarmy samochodowe

Zamontuj jak chcesz
Typowe czujniki przechyłu wymagały często aby ich mocowanie było w odpowiedniej płaszczyźnie. To niosło za sobą pewne ograniczenia i powodowało że ciężko było znaleźć na nie miejsce. Nowy trzyosiowy sensor zastosowany w DTS3D eliminuje ten problem. Teraz czujnik przechyłu zamontujesz w dowolnej pozycji a każda jej zmiana, o większy od zaprogramowanego kąta, będzie wykrywana.

Nie tylko zmiana położenia
Nowy czujnik Guardial Digital Tilt Sensor DTS3D, prócz standardowej detekcji przechyłu, oferuje wykrywanie wstrząsów z podziałem na lżejsze jako prealarm i mocniejsze jako alarm. Dwa wyjścia przewodowe, pozwalają odseparować ostrzeganie od alarmowania właściwego. W praktyce wygląda to tak że lekkie uderzania mogą wyzwalać jedynie krótkie ostrzegania (piknięcia) syreną, a mocne uderzenie wyzwoli pełny cykl alarmowy w alarmie.

Regulacja nie tylko czułości
Kolejną właściwością typowych czujników przechyłu jest brak możliwości przeprowadzenie regulacji. Ale nie w nowym DTS3D. Tu producent zaimplementował możliwość ustawienia:
– czułości przechyłu
– alarmu uderzenia
– prealarmu uderzenia
– trybu pracy.
O ile zmiana czułości czujnika położenia jest dwustopniowa i ma wartość 1,5 lub 0,7 stopnia to zakres regulacji czułości czujnika wstrząsu jest imponujący i zawiera się w zakresach od 31 mg do 93 mg dla prealarmu i od 62 mg do 312 mg dla alarmu.

Zobacz czujniki alarmowe

Zdecyduj o trybie pracy
Mały czujnik przechyłu i wstrząsu a aż trzy tryby pracy. Standardowo na jednym z przewodów (zielony) mamy wyjścia alarmowania z czujnika przechyłu i wstrząsu, a na drugim przewodzie (białym), mamy wyjście prealarmu z czujnika wstrząsu. Ale można ustawić czujnik tak aby na jednym przewodzie było wyjście alarmowe czujnika przechyłu a na drugim z czujnika wstrząsu. Lub jeden z przewodów służył jako wejście ze stacyjki do rozpoczynania procesu zapamiętywania położenia.

Trudne, łatwe programowanie
Przyznaję że jak pierwszy raz przeczytałem instrukcję programowania to pomyślałem „o nie, nie przejdę”. Ale przeczytałem po raz drugi, spróbowałem i okazało się że to nie jest całkiem proste. Kluczem do szybkiego zaprogramowania jest zapamiętanie sekwencji błyskania wbudowanej diody LED. Wystarczy odliczać ilość błyśnięć w poszczególnych grupach parametrów i ich poziomów a w odpowiednim momencie, stuknąć lekko w czujnik.

Skazany na sukces
Jestem pewien że nowy czujnik przechyłu, położenia i wstrząsu z funkcją prealarmu od Guardial o symbolu DTS3D, będzie doskonałym uzupełnieniem arsenału przeciw kradzieżowego w sklepie hadron.